Pásový opar

Herpes zoster – neboli pásový opar je bolestivé virové onemocnění. Pásový opar je tedy druhé kolo onemocnění planými neštovicemi. Po vyléčení této nemoci se virus už nevrací. Základním znakem nemoci je tvorba puchýřků v ohraničených pásovitých ložiscích. Jedná se vlastně o vnější projev zánětu nervu.

Inkubační doba pásového oparu je 7 – 14 dní (u planých neštovic 13 – 14). Období nakažlivosti bývá zhruba 1 – 2 dny před prvními příznaky a maximálně 5 dní po objevení puchýřků (po jejich zaschnutí).
Spouštěcím mechanismem bývá také často šok, stres, úraz či porucha výživy.

Pásový opar – příznaky a projevy

Prvním hlavním příznakem je bolestivost – pálení, píchání, pnutí v místě, kde se později (do 2 dnů) začínají tvořit červené skvrnky. Tyto skvrny postupně vystupují a vzniká puchýřek se žloutnoucí tekutinou, puchýřek zasychá, mění se ve stroupek, který se odlupuje.

Místa výskytu bývají nejčastěji hrudník, bedra, obličej v okolí očí. Pásový opar se však může rozvinout téměř kdekoliv na těle.

Co na pásový opar

Přípravků na pásový opar najdeme spoustu, ale ne každý vám skutečně pomůže.

Pásový opar – léčba

Léčba pásového oparu by měla být zahájena co nejdříve po nástupu příznaků (nejlépe do 3 dnů). Nevyskytnou-li se komplikace, trvá léčba 5 – 7 dní.

ActiMaris Gel naneste přímo na opar ve vrstvě 1-3 mm a nechte působit. Gel aplikujte nejlépe ihned, jakmile se opar začne rozvíjet, a to třeba i 3x během prvních 30 minut. Takto bude efekt aktivního kyslíku nejrychlejší a nejúčinnější. Gel bude zasychat zhruba do 15 minut. Aplikaci dále opakujte 3x denně až do vymizení obtíží. Změna by měla být patrná již po několika prvních aplikacích.

V případě, že opar už je vyschlý či strupovitý, doporučujeme ke zvláčnění, desinfekci a zhojení nejdříve aplikovat přípravek ActiMaris SENSITIV roztok. Tímto roztokem nejdříve navlhčíme gázu (obklad) a přiložíme na postižené místo a necháme 15-20 minut působit.

Pásový opar fotky

Pásový opar fotky