Vyberte stránku

Jak ošetřovat proleženiny (dekubity)?

autor: Srp 27, 2020

Jak ošetřit proleženiny (dekubity)

Proleženiny (dekubity) jsou místa lokálního poranění kůže, případně i tkáně pod ní. Ke vzniku proleženin dochází dlouhodobým tlakem či kombinací tlaku a tření v určité oblasti povrchu těla.

Příčiny:

V závislosti na poloze těla dochází v místech neustálého kontaktu a tlaku k uzavření drobných cév a zhoršení prokrvení dané oblasti. Kvůli špatnému zásobování tkáně živinami a kyslíkem tak dochází k postupnému odumírání buněk. Rozsah poškození tkáně závisí na vzájemném působení několika faktorů: 

 • intenzity tlaku
 • doby působení tlaku
 • odolnosti tkání vůči tlaku
 • celkového stavu postiženého (přidružená onemocnění, habitus, věk)
 • stavu výživy
 • vlivů zevního prostředí (teplota, vlhkost apod.)

 

Nejčastější místa vzniku:

Proleženiny se mohou vytvořit kdekoliv na těle. K místům nejnáchylnějším k jejich vzniku patří oblasti s malou vrstvou tukové a svalové tkáně, kde tlak zvenčí působí přímo proti kosti. Patří k nim:

 • oblast nad křížovou kostí
 • paty
 • oblast sedacích kostí
 • oblast nad velkými výčnělky stehenní kosti
 • vnější kotníky

 

Obr. č.2.: Nejčastější místa, kde proleženiny vznikají.

Nejčastější místa vzniku proleženin (dekubitů)

Postup ošetření:

 

 1. Čistá rána (bez hnisu či povlaku) – aplikujte kombinaci ActiMaris Sensitiv roztok a ActiMaris Gel.
 2. Povleklá, hnisavá rána – aplikujte kombinaci ActiMaris Forte roztok a ActiMaris Gel (Forte roztok je silnější než Sensitiv – obsahuje 5x více singletového kyslíku a 3x více mořské soli, má rychlejší nástup účinku.)

Roztok Sensitiv nebo Forte aplikujeme tak, že důkladně navlhčíme sterilní krytí a přiložíme na ránu formou obkladu. Takto navlhčené krytí necháme 20-30 minut působit. Poté přímo do rány aplikujeme ActiMaris gel v souvislé vrstvě 1-2 mm a překryjeme sterilním krytím. Aby krytí nepřischlo k ráně a jeho následné odstranění nenarušilo nastartovaný proces hojení, doporučujeme po nanesení gelu přiložit na ránu nejprve např. tzv. mastný tyl (lze zakoupit běžně v lékárně) a teprve následně ránu překrýt sterilním krytím. Tuto kombinaci roztoku a gelu aplikujeme na ránu alespoň 1x denně.)

 

Další články

Atopický ekzém

Atopický ekzém

Co je ATOPICKÝ EKZÉM? Atopický ekzém je onemocnění dlouhodobé. Jedná se o kožní zánět, který bývá alergického původu. Střídají se období klidu a...

Velikonoční akce

Velikonoční akce

Přejeme veselé Velikonoce!  Akce platí pro všechny objednávky nad 1000 Kč.   Dárky, které získáváte VIRUgel 100 ml Hygienický gel na ruce s...

Opary

Opary

Opary Opar rtu je infekční onemocnění způsobené virem Herpes simplex typu I. Prvotní setkání s virem může proběhnout bez příznaků.Virus v těle...