Jak na akutní rány?

autor: Čvn 24, 2020

Akutní rána je rána vzniklá v důsledku operace nebo úrazu, obvykle se hojí v krátkém čase a bez komplikací. Mimo operační rány se může jednat o odřeniny, řezné či tržné rány, popáleniny, omrzliny, opruzeniny, puchýře či bodnutí hmyzem.

Pooperační rány a jizvy 

Rány po operačních zákrocích se hojí stejně jako každé jiné rány a je třeba k nim takto i přistupovat. Způsob a délka jejich hojení se mohou lišit ve vztahu k reparačním schopnostem tkání každého jednotlivce, ve vztahu k lokalitě rány, přítomnosti infekce v ráně, správnému ošetřování nejen rány, ale i dodržování hygieny okolí rány. Hojení je ovlivněno i celkovým stavem operovaného (přidružené choroby, věk, kondice), stavem výživy a imunitního systému. Na rychlost hojení může mít vliv i přítomnost otoku rány a jejího okolí. ActiMaris snižuje otok, čímž urychluje hojení i ulevuje od bolesti.  V případě použití přípravků ActiMaris pro zajištění nekomplikovaného hojení doporučujeme zahájit jejich aplikaci již ve včasném pooperačním období.

V péči o jizvy doporučujeme používat přípravky ActiMaris již v rané fázi, kdy je jizva čerstvá a začervenalá.

Postup ošetření: 

Výběr přípravků ActiMaris vhodný pro váš typ rány závisí na jejím umístění, velikosti a citlivosti v místě rány. Pokud to typ rány dovoluje, doporučujeme aplikovat vždy kombinaci ActiMaris roztoku ve formě obkladu po dobu 30 minut a ActiMaris gelu, který následně na ránu nanesete v souvislé vrstvě 1-2 mm. Při výběru varianty roztoku se řiďte stavem rány. Pokud je rána čistá, bez hnisu či sekrece, postačí roztok Sensitiv. Pokud je na ráně bakteriální povlak, hnis či jiná sekrece, je vhodné použít roztok Forte, který rychleji ránu vyčistí.

Na čerstvé jizvy lze použít ActiMaris Sensitiv roztok ve formě obkladu s následnou aplikací gelu. Přípravky jizvu změkčí a její začervenání dříve odezní.

Sledujte nás na sociálních sítích:

Další články

Jak ošetřovat proleženiny (dekubity)?

Jak ošetřovat proleženiny (dekubity)?

Proleženiny (dekubity) jsou místa lokálního poranění kůže, případně i tkáně pod ní. Ke vzniku proleženin dochází dlouhodobým tlakem či kombinací...

Výsledky dotazníku “hodnocení přípravků ActiMaris”

Výsledky dotazníku “hodnocení přípravků ActiMaris”

Naši zákazníci jsou pro nás velice důležití, proto jsme se rozhodli zeptat se na zpětnou vazbu na přípravky ActiMaris přímo jich. Rozeslali jsme tedy dotazník na účinnost přípravků ActiMaris a celkem jsme získali 285 odpovědí.