Vyberte stránku

Bércové vředy

autor: Říj 29, 2020

Bércové vředy jsou nejčastějším typem chronických ran. Příčinou jejich vzniku je ve většině případů chronická žilní nedostatečnost. Odhaduje se, že v České republice trpí na bércové vředy přibližně 45 000 osob nad 65 let věku. Frekvence onemocnění se s věkem zvyšuje. Při léčbě bércového vředu je potřeba vyléčit nejen samotný vřed, ale řešit také jeho příčinu. Pokud se u Vás projeví bércové vředy, vždy konzultujte jejich léčbu s lékařem.

Příčiny:

  1. žilní původ – vředy vznikají v důsledku chronického žilního onemocnění
  2. tepenný původ – vředy vznikají v důsledku ischemické choroby dolních končetin
  3. smíšený původ – vředy vznikají na základě více faktorů najednou, nejčastěji kombinací onemocnění žilního a tepenného systému dolních končetin
bércový vřed

Postup ošetření:

1. Čistá rána (bez hnisu/povlaku) – aplikujte kombinaci ActiMaris Sensitiv roztok a ActiMaris Gel

2. Povleklá, hnisavá rána – aplikujte kombinaci ActiMaris Forte roztok a ActiMaris Gel (Forte roztok je silnější než Sensitiv – obsahuje 5x více singletového kyslíku a 2,5x více mořské soli, má rychlejší nástup účinku).

Před samotným ošetřením ránu nejprve šetrně osprchujeme, abychom ji zbavili zbytků masti, případně odloučených krust, v nichž se mohou udržovat mikroby. Roztok Sensitiv nebo Forte aplikujeme tak, že důkladně navlhčíme sterilní krytí a přiložíme na ránu formou obkladu. Takto navlhčené krytí necháme 20-30 minut působit. Ránu necháme krátce oschnout a poté přímo do rány aplikujeme ActiMaris Gel v souvislé vrstvě 1-2 mm a překryjeme sterilním krytím. Aby krytí nepřischlo k ráně a jeho následné odstranění nenarušilo nastartovaný proces hojení, doporučujeme po nanesení gelu přiložit na ránu nejprve např. tzv. mastný tyl (lze zakoupit běžně v lékárně) a teprve následně ránu překrýt sterilním krytím. Kombinaci roztoku a gelu aplikujeme na ránu alespoň 2x denně.

Přípravky ActiMaris prokazatelně ničí široké spektrum mikrobů (bakterie, viry, kvasinky, plísně i spory). Lokálně aplikovaný přípravek ActiMaris působí v ráně vysoce antimikrobiálně. Má rychlý nástup účinku, a to do 1 minuty.

Další články

Jak ošetřovat proleženiny (dekubity)?

Jak ošetřovat proleženiny (dekubity)?

Proleženiny (dekubity) jsou místa lokálního poranění kůže, případně i tkáně pod ní. Ke vzniku proleženin dochází dlouhodobým tlakem či kombinací...

Výsledky dotazníku “hodnocení přípravků ActiMaris”

Výsledky dotazníku “hodnocení přípravků ActiMaris”

Naši zákazníci jsou pro nás velice důležití, proto jsme se rozhodli zeptat se na zpětnou vazbu na přípravky ActiMaris přímo jich. Rozeslali jsme tedy dotazník na účinnost přípravků ActiMaris a celkem jsme získali 285 odpovědí.